Altın Düşüşleri Devam Edecek mi?

altin-fiyatlarindaki-dususler-devam-edecekmiFinans piyasalarının en etkili yatırım araçlarından birisi olan altın, son aylarda gösterdiği performans ile yatırımcıların ilgisini kaybetti. Tarih boyunca her zaman güvenilir liman düşünülen altın emtiası, 2013 yılı nisan ayında sert ir şekilde düşerek ayı piyasasına girdi. Tabi ki bu düşüşlerin sebepleri arasında çeşitli faktörler yer almaktadır. Özellikle de Amerika tarafından gerçekleştirilen yüksek miktarda altın satışları nedeniyle, piyasada altının çok fazla olması altın fiyatlarını aşağıya düşürdü. Fakat Asya ülkelerinden yapılan yüklü miktarlardaki altın alımları bir müddet daha altının tutunmasını sağladı fakat ayı piyasasında çıkmasına yetmedi.

Nisan ayında hatırlanacağı üzere piyasada fiziki altın sıkıntısı yaşanmıştı. Bunun da en büyük sebebi Asya ülkelerinin yaptıkları altın alımlarını daha çok fiziki altın alımı şeklinde gerçekleştirmeleriydi. Bu sebeple de tepki alımlarının gerçekleşmesi ile altın fiyatları bir müddet daha 1.400 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Fakat tekrar dalgalı bir seyre girmişti. Son olarak FED Başkanının Çarşamba günü yaptığı açıklamada teşvikleri bu yıl azaltıp önümüzdeki yıl da tamamen durduracaklarını belirtmesi ile tüm dünya piyasalarında yankılar yaşandı. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin borsalarında önemli düşüşler yaşandı. Altın fiyatları son iki yılın en düşük seviyesine geriledi ve altının ons fiyatı 1300.00 seviyesinin altına indi. Hatta bir ara 1269.00 seviyesine kadar düştü. Şu sıralarda ise 1296.00 seviyelerinde dalgalı bir seyir izlemektedir. Bir müddet toparlanacağı tahmin edilse de bu toparlanmanın ardından tekrar düşüşler sergileyeceği düşünülmektedir.

Önümüzdeki günlerde herkes altının seyrini merak ederken ünlü ekonomistlere yapılan anketlerde büyük çoğunluk altının düşeceği yönünde görüş bildirdi. Ayrıca bazı ünlü ekonomistlerden yapılan açıklamalara göre bu yıl sonuna kadar altın fiyatlarının 1200.00 seviyelerine ineceği ve üç yıl içerisinde ise 1000 dolar seviyesine gerileyeceği düşünülmektedir. Altını iyi günlerin beklediğini söyleyemeyiz. Önümüzdeki günlerde hep birlikte gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları