Altın Fiyatları 1,300’ün Altında

altn-brs-ftg-bannerAltın fiyatları 1,300 doların altına indi. FED’in dün sonlandırdığı FED Açık Komite (FOMC) toplantısı sonuçlarından teşvik politikalarının ne zaman sonlandırılacağına dair bir sinyal alınması bekleniyordu ve beklendiği gibi de oldu. FED teşvik alımlarını 2013 yılı sonuna kadar azaltacak ve 2014 yılında da sonlandıracak.

Altın fiyatları FOMC toplantı sonucunun etkisi ile sert düşüş gösterdi ve 1,300 dolar seviyesinin altına indi. Nisan ayında yine FED etkisi ile ardı ardına sert düşüşler göstererek ayı piyasasına girdiği seviyenin çok daha altına indi. Altın emtiası 1,287 dolar seviyelerini gördükten sonra 1,300 dolar seviyelerinde toparlandı. Bugün ise % 0,1 oranında yükseliş ile 1,291 dolar seviyesinde günü sonlandırdı.

FED’in teşvikleri 2014 yılında sonlandıracağı haberi küresel anlamda bütün piyasalarda etkili oldu. Emtia fiyatlarında sert düşüşler gözlendi. Emtialar arasında en çok altın ve gümüş fiyatları etkilenirken, bakır ve petrol fiyatları da düşüşler gösterdi. Borsalar, hisse senetler ve hatta New York Borsası bile satıcılı bir seyir izledi. Bugün ise piyasalarda toparlanmalar gözlendi.

Altın tahminler yapan bazı analistler altın fiyatlarının daha fazla düşeceğini öngörürken, bazı analistler de altının sıçrayabileceğini öngörüyor. Ayrıca düşük altın fiyatları nedeniyle talebin artış gösterip göstermeyeceği hakkında da farklı düşünceler söz konusu. Altın fiyatları bu haftaki son düşüşü ile 2011 yılından bu yana görülen en kötü haftasını kaydediyor.

One Thought on “Altın Fiyatları 1,300’ün Altında

  1. Ahmet Bağcı Tarih: 16 Eylül 2013 : 09:29 diyor ki:

    Çok uzun süredir altının gördüğü en düşük fiyatlar gerçekten. Bu durum beni korkutmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları