Altın Güven Kaybediyor

altin-guven-kaybediyorFinans piyasalarında önemli bir yatırım aracı olan altın emtiası son günlerde önemli değer kayıpları yaşayarak yatırımcıların güvenini kaybetmiş gibi görünüyor. Piyasalarda uzman ekonomistlerin ve politika yapıcıların tahminleri altının önümüzdeki günlerde de düşeceğini göstermektedir. Bu düşüşler sadece altın fiyatlarında değil genel olarak emtialarda da düşüşlerin yaşanmasına neden oldu. 2013 yılı nisan ayında sert düşüşler göstererek ayı piyasasına girmiş ve önemli ölçüde satışların gerçekleşmesine neden olmuştu. Altının ayı piyasasına girmesinde etkili olan faktör ise Amerika’nın yüksek miktarda altın satışı gerçekleştirmesiydi. Bu satışlar altın fiyatlarını aşağıya çekti ve altın ayı piyasasına girdi.

Altın fiyatlarındaki düşüşlerden sonra Doğu Asya ülkelerinden önemli miktarlarda altın alımları gerçekleşti. Bu altın alımlarının büyük kısmı da fiziki altın alımı şeklinde oldu. Hatırlanacağı üzere piyasalarda bir dönem fiziki altın sıkıntısı yaşanmıştı. Doğu Asya ülkelerinden yapılan altın alımları bir miktar altın fiyatlarını yükseltmişti. Fakat FED’in yaptığı açıklama sonrasında altın fiyatları son iki yılın en düşük seviyesine geldi. FED Çarşamba günü teşvikleri bu yıl azaltacaklarını ve önümüzdeki yıl da teşvikleri durduracaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından sert bir düşüş gösteren altın fiyatları 1.300 seviyesinin altına kadar indi.

Sadece altın ve emtialarda değil dünya borsaları FED’in yaptığı açıklamadan önemli ölçüde etkilendi. BIST 100 endeksinde yüzde 5 oranında bir değer kaybı yaşandı. Dolar Türk lirası karşısında değer kazanarak yükselişe geçti. Gün içerisinde de Merkez Bankası 5 kez dolara müdahalede bulundu. Merkez Bankası bundan sonra günlük dolar ihaleleri açacağını ve dolara günlük müdahalelerde bulunacağını söyledi.

Görüldüğü üzere FED açıklaması sonrası önemli hareketlilikler olmuş ve bu hareketlilikten de en fazla zarar gören altın yatırımcıları olmuştur. Sadece altın değil gümüş fiyatları da son 3 yılın en düşük seviyesine düştü. 20 doların altına inen gümüş fiyatları yatırımcılarına büyük kayıplar yaşattı. Altının güven kayıpları sürerken önümüzdeki günlerde altın fiyatlarının dönem dönem düşüşler gösterebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü gelişmeler altın için hiç de iyi görünmemektedir.

2 Thoughts on “Altın Güven Kaybediyor

  1. evrim asena Tarih: 02 Temmuz 2013 : 11:07 diyor ki:

    Altının güven kaybettiği mi var, zaten kaybetti kayıp edeceğini

  2. Eren Çetin Tarih: 16 Eylül 2013 : 09:30 diyor ki:

    Altın bana göre 2014 yılı içinde güven vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları