Altın Tahminleri Düşüş Yönünde

Altın fiyatlarında meydana gelen son gelişmeler sonrasında yapılan tahminler düşüş yönünde. Detaylar haberimizin devamında…

Altın Tahminleri Düşüş YönündeFinans piyasalarının en önemli yatırım araçlarından birisi olan altın emtiası, tarihi seviyeye çıktığı 2011 yılından bu yana düşüşler göstermişti. En son 2013 yılı nisan ayı başlarında sert bir düşüş yaşayarak ayı piyasasına girmiş ve yüksek oranda satışların gerçekleşmesi ile son yılların en düşük seviyelerini görmüştü. Ayı piyasasına girmesinde en önemli sebeplerden birisi olarak Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekleştirilen yüksek miktarlarda altın satışları etkili olmuştur.

Bol miktarda altın satışlarının yaşanması ile birlikte altın ayı piyasasına girdi ve takibinde altın yatırımcılarının birçoğu satışlar gerçekleştirdi. Bu dönmede Hindistan ve Çin yüksek oranda altın ithalatı yapmış ve altın rezervlerinin yükseltme yoluna gitmişlerdi. Bu altın alımları genellikle fiziki altın şeklinde gerçekleşti.

Uzman analistlerin altın tahminleri özellikle Haziran 2013 sonuna kadar fiyatların düşeceği yönünde. Analist yorumlarındaki bu birlik, altın yatırımcılarının piyasalarda altın işlemlerine dikkat etmesi gerektiğini anlatmaktadır. Hatırlanacağı üzere bu sert düşüş sonrasında ülkemizde fiziki altın bulmak zorlaşmıştı. Kuyumcularda bile altın bulunmaz hale gelmişti.

Bunun en önemli nedenlerinden birisi Hindistan’ın altın alımlarını büyük oranda fiziki altın alımı olarak yapmasıdır. Altın fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi olan Amerikan dolarının değer kazanmasıdır. Amerikan dolarının son dönemlerde değer kazanmasının da etkileri altın fiyatlarını düşürmüştür. Altın, arz talep dengesinden önemli ölçüde etkilenen bir emtiadır. Altın üretimi, altın stokları ve altın satışları piyasalarda arz talep dengesini belirlediği için yatırımcıların bu verileri dikkatle takip etmeleri ve iyi analizler yapmaları gerekmektedir.

Günümüzde altın yatırımlarının şekillenmesinde Amerika’dan gelecek açıklamalar etikli olmaktadır. Hindistan son zamanlarda altın ithalatında kısıtlamalara gitmiştir. Bir süredir Hindistan ve diğer bazı Doğu Asya ülkeleri tarafından gerçekleştirilen altın alımları nedeniyle sert düşüşler göstermemiş ve kısa süreli yükselişler de göstermişti. Fakat son dönemlerde FED’in teşvikleri azaltabileceği tedirginliği ve Hindistan’ın altın ithalatında kısıtlamalara gitmesi ile birlikte altının düşüşler göstereceği tahminleri güç kazandı. Altın yıl sonuna kadar 1.300 seviyelerine kadar gerileyebileceği tahminlerinin güç kazanması düşüşleri de beraberinde getirdi. Önümüzdeki günlerde de bol satışlı piyasalar bizleri beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları