Altın Yatırımlarında Önemli Faktörler Nelerdir?

Altın yatırımlarında önemli faktörler nelerdir, öğrenmek isteyenler için bu yazımızda detaylarıyla anlatıyoruz.

Altın Yatırımlarında Önemli Faktörler Nelerdir?Altın geçmişten günümüze kadar çoğu yatırımcı için güvenli bir liman olmuştur. Yıllardır yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başaran altın gün geçmiyor ki yeni yatırımcılara da sahip oluyor.

Altın alım ve satımı yapmaya yeni başlayacak olan kişilerin bilmeleri gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Şimdi sizlere altın yatırımlarında önemli faktörler nelerdir detaylı bir şekilde anlatacağım.

Altın Alım ve Satım İşlemlerinde Önemli Faktörler

Altın Alım ve Satım İşlemlerinde Önemli FaktörlerBugün yatırım dünyasının en etkili yatırım aracı olan altın emtiası, birçok insan tarafından çok fazla yatırımlara tabi olmaktadır. dünya ülkelerinin ekonomik gelişmişliklerinde altın rezervlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Altın Rezervi fazla olan ülkelerin bugün ekonomik olarak da güçlü olduklarını biliyoruz. Tarih boyunca altın her daim önemli bir süs eşyası ve değerli bir metal olmuştur. Para birimi olarak da kullanılmış. Ayrıca ülkeler arasında ticari faaliyetlerde de önemli bir değiş tokuş aracı olmuştur.

Bugün altın emtiası yatırım dünyasının en çok işlem gören yatırım araçlarından birisidir. Altın yatırımı yapmak için çeşitli alanlar bulunmaktadır. Fakat altın fiyatları üzerinde etkili olan bütün faktörler bu alanlardaki altın fiyatlarını da etkilemektedir. Sadece bazı işlemsel farklılıklar yer almaktadır. Bunun dışında dünya piyasalarında genel olarak altın ons fiyatı belirleyici bir etken olmaktadır. bugün ülkemizde en klasik yatırım modeli yastık altı yatırımlarıdır. Yastık altı yatırımından kast edilen insanların kuyumcuya gidip fiziki altın alımı yapmalarından kaynaklanmaktadır.

Fiziki altın alımı, kuyumcuya giderek külçe, kolye, bilezik, yüzük küpe, çeyrek, yarım ya da cumhuriyet altını vb. gibi birçok şekilde satın alıp evinde kendi imkanları ile saklaması yöntemine denir. Altın almak isteyenlere tavsiyeleri bu yazımızda vermiştik. Bugün de ülkemiz insanlarının büyük bir kısmı bu şekilde yatırım yapmaktadır. Hatta çoğu ekonomistin yaptığı yorumlarda ülkemizde yastık altında bulunan altının değeri ülkemizin dış borcunu kapatacak seviyede olduğu yorumları yapılmaktadır. Bu görüldüğü üzere büyük bir rakamdır.

Forex altın yatırımı yapan bir yatırımcı piyasada altın fiyatlarını etkileyebilecek birçok gelişmeyi takip etmesi gerekmektedir. Özellikle dolar fiyatlarını etkileyen gelişmeler altın fiyatları üzerinde de etkili olmaktadır. çünkü Amerikan dolarının değer kazandığı dönemlerde altın fiyatları da değer kaybetmektedir. Amerikan doları eğer ki düşerse bu altın fiyatlarının yükseleceğine bir işarettir. Dolar ve altın fiyatları arasında ters bir ilişki vardır.

Bugün altın yatırımcılarının piyasaları yakından takip etmesi ile de kazançlı yatırımların gerçekleştirilebilmesi tabi ki mümkün değildir. Piyasanın takip edilmesi yeterli değildir. Aynı zamanda iyi bir şekilde analiz de yapılması şarttır. Bu da zamanla oluşabilecek bir yetenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları