Borsa Neden Düşer?

Borsa Neden Düşer?Borsa birkaç farklı sebepte düşebilir. Birkaç defa gelip kıramadığı dirence yeniden takılabilir. Aslında o anda piyasada yeterince güçlü bir durum yani temel analiz açısından önemli bir değer olmayabilir.Türkiye’deki hisselerin değer kaybı ile sonuçlanacak bir açıklama, ekonomik veri yayınlanmış olabilir. Türk Lirasında değer kaybı oluşturacak, ABD verilerindeki olumlu haberler buna neden olabilir.

Kar Realize

Fiyat hareketleri sürekli olarak yükselmez. İnişli, çıkışlı seyri içerisinde pek çok dalga formasyonu oluşturarak yoluna devam edecektir. Piyasa yapıcılar bunu uygulayarak normalde %100 primli gibi gözüken fiyatlardan %500 hatta daha fazla kazanabilmektedir.

Ayrıca hisselerde gerileme veya ilerleme süreci her zaman ekonomik verilerle ilişkili olmayabilir. Bu tamamen spekülatörün hisse çoğunluğunu elinde bulundurması ve hisseye istediği gibi hükmetmesi şeklinde de gelişebilir. Genelde bir veya birkaç piyasa yapıcının çekişmesi sırasında da dalgalanma olabilir. Piyasaya girmeden önce, borsa nedir, nasıl oynanır gibi sorulara, beklentinize göre cevap vermelisiniz.

Örneğin, 10.000.000 lot elinde 2.00 TL ile hissesi bulunan bir X hissesinde başka bir yatırımcı elindeki senetleri satarak ve fiyatların birkaç hafta veya ay boyunca daha düşük seviyede tutunmasını sağlayarak bu hisseleri zamanla toplayabilir. Topladıktan sonra yükseltmesi kendi kazancı için şarttır. Fakat bunu isterse uzun vadeye bile bölebilir.

USD/TRY Kuru ve ABD Verileri

USD/TRY kuru direkt ABD verileri ile Türkiye ekonomik takvimine ilişkin olarak şekillenmektedir. Bu parite ile BIST endeksi ters korelasyon içerisinde yer alır. FOMC kararlarında dolar lehinde ve aynı gün açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi de aynı etkiye sahip olduğu zaman bizim borsamızda önemli düşüşleri ertesi seanstan itibaren görmemiz mümkün olabilir.

Doların aşırı değerlenmesi direkt bizim endeksimizde olumsuz etkiye sahiptir. Aslında endeksi büyük oranda hareket ettiren yüksek hacimli ve hepsinin A grubunda bulunduğu hisselerdir. Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin yavaşlaması, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından negatif veya basamağın indirilmesi kısacası Türk Lirası değer kaybıdır.

Bunu piyasa oyuncuları mutlaka fiyatlamak isteyebilir. Etkisi geçmiş aylardaki veriler ile kıyaslanarak sınırlı tutulabilir veya önemli değişikliklere imza atılabilir. Bu tamamen temel analiz kuralları içerisinde ve yatırımcıların risk ve para kazanma hırsı, olumlu gelişmelerin yeterince güçlü olmaması şeklinde uzayıp gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları