Borsa Terimleri ve Anlamları

Birikimlerini borsa aracılığıyla değerlendirmek isteyenlerin bilmesi gereken konuların başında temel konular gelir. Borsa terimlerini öğrenmeden, işleyişi nasıldır öğrenmeden piyasada başarılı olmanın oranı düşüktür. Bu nedenle piyasaya giriş yapmadan önce terimleri öğrenmeniz gerekir. Şimdi, kısaca borsayı tanıyarak sıklıkla kullanılan terimler nelerdir, anlamları nedir bakalım;

Borsa Terimlerine Giriş ve Konuyu Kavrama

Borsa Terimlerine Giriş ve Konuyu KavramaBorsa tasarrufların değerlendirmesi amacıyla faaliyette olan alım – satım arası farktan kazanç elde edilen piyasadır. Gerek hisse senetleri, borsa endeksleri gerekse çeşitli emtialar ve dövizler yatırıma konu olan araçlardır. Bu araçların fiyatlarında gün içerisinde yaşamış olduğu dalgalanmalar neticesinde beklentiler karşılanır. Bunun için elbette hem teknik hem de temel olarak piyasaya hakim olmanız gerekiyor.

Borsada para kazanabilmeniz için kendi tekniklerinizi oluşturmanız şarttır. Bunun için borsa nedir, işleyişi nasıldır gibi konuları öğrenmeniz gerekir. Bunun için aracı kurumlarının ders niteliği taşıyan eğitimlerinden faydalanmanızı öneririz. Bu sayede hem borsada kullanılan terimleri hem de püf noktalarını öğrenirsiniz. Böylelikle başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Zaten zamanla artan bilgi birikimleriniz yatırımınıza ışık tutacaktır.

En Sık Kullanılan Borsa Terimleri ve Anlamları

 • Açığa Satış: Borsanın mantığı alım – satıım farkından kazanç elde etmek olsa da açığa satış işlemi yaparak değeri düşen menkul kıymetlerden getiri elde edebilirsiniz. Bu sadece A grubu hisse senetleri için geçerli bir durumdur. Diğer yatırım araçları üzerinde bu borçlanarak para kazandıran özelliği uygulayamazsınız. Bu işlemin mantığı şöyledir; değeri düşmesini beklediğiniz menkul kıymete direkt satış emri veriyorsunuz. Böylece trendin yönü düşüş eğilimine girdiğinde kazanç elde edersiniz. Aksine tam tersi yükseliş meydana gelirse, zarar edersiniz. Bu oldukça avantajlı bir özelliktir. Fakat A grubu hisse senetleri diğer yatırım araçlarına göre risklidir. Riskli olduğu kadar doğru izlenen stratejiler sonucunda yüksek getirilerin elde edilmesini mümkün kılar.
 • Açık Pozisyon: Açık pozisyon daha çok borsanın uzantısı olan Vadeli işlem ve opsiyon borsaları tarafında kullanılan bir terimdir. Mevcut açılmış, kapatılmamış pozisyonlara verilen isimdir.
 • Aracı Kurumu: Borsa ve yatırımcı arasında köprü görevi gören aracılık hizmetinde bulunan kurum veya kuruluşlara verilen isimdir. Bu ya borsa işlemi yaptıran bankalar ya da özel şirketlerdir. Yatırım süresi boyunca vermiş olduğunuz alım – satım emirlerini borsaya uygun olarak düzenleyerek, sisteme iletir. Böylece arz ve talep unsurlarının birbirini karşılamasıyla işlemleriniz sistem tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir.
 • Arbitraj: Arbitraj kur farkı anlamına gelir. Borsada işlem gören yatırım araçlarını alıp – satma işlemine aradaki fiyat farklarını ibare alan terimdir.
 • Ayı ve Boğa Eğilimi: Borsa yatırımcılarının trendin eğilim yönüne göre kendi aralarında kullandıkları jargondur. Ayı eğilimi denildiğinde fiyatların düşüşte olduğunu taban seviyesine ineceği anlamına gelirken, boğa eğilimi ise yükselişi ifade eder. Araçların değeri düşeceğinde satış, yükseleceğinde ise alım yapılır. Böylece aradaki farktan kazanç elde edilir.
 • Baz Fiyat: Menkul kıymetlerin borsa işlem saatleri boyunca alabileceği en yüksek ve düşük fiyat limitlerini belirlemek amacıyla kullanılan terimdir. Buna yatırımcıların arz ve taleplerine bakılarak karar verilir.
 • Borsa Emirleri: Borsa emirleri denildiğinde ilk akla alım – satım gelse de özel emirler de bulunmaktadır. Bu emirler aracı kurumuna yazılı veya sözlü bir şekilde iki farklı türde iletilir. Bu doğrultuda kurumunuz emrinizi düzenleyerek borsa sistemine işleyerek, yatırımlarınızın gerçekleştirilmesinde aracılık yapar.
 • Borsa Fiyatı: Borsa fiyatı yatırımcıların arz ve talepleri sonucunda belirlenir.
 • Çapraz İşlem: Çapraz işlemde alıcı ve satıcı aynı taraftır. Bu elbette ki borsanın kurallarına göre uygulanır.
 • Emir İyileştirilmesi: Emir iyileştirilmesi denildiğinde verilen emrin tekrar düzenlenmesidir. Alımda fiyatlar yukarı, satışta ise aşağı çekilir.
 • Forward İşlemler: Vadeli işlem ve opsiyon borsalarında bulunan türev sözleşmelerdir. Alıcı ve satıcının belli bir kalitede ve miktarda olan aracı; anlaşılan fiyat üzerinden belirlenen tarihte teslimini ifade eder. Vade sonunda alıcı parayı, satıcı ise aracı karşı tarafa transfer eder.
 • Futures Piyasalar: Forward işlemlerinde olduğu gibi vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında alım – satıma konu olan standart büyüklükteki sözleşmelerdir. Fiyat dışındaki kıstaslar aynıdır. Vade sonu geldiğinde teslimat tarihinde alınıp satılabilirler.
 • Kurtaj: Aracı kurumlarının borsa yatırımcılarının yapmış olduğu işlemlere aracılık ettiği için almış olduğu komisyon ücretine verilen isimdir.
 • Limitli Emir: Limitli emirde mevcut açmış olduğunuz pozisyonda alım – satımlarınıza sınırlandırmalar getirirsiniz.
 • Lot: İşlem hacminiifade eden terimdir. Menkul kıymetler piyasasında kullanılır. Borsa İstanbul’da 1 lot 1000 TL değeri gösterir

Borsa Terimleri ve Anlamları Makalesini Hazırlarken Destek Aldığımız Kaynaklar

 • spyd.org.tr/borsa-terimleri-sozlugu
 • www.borsa-nedir.com/borsa-terimleri/
 • www.uzmantv.com/konu/borsa-terimleri
 • www.borsahocasi.net/2015/06/borsada-ayi-ve-boga-egilimi-nedir.html
 • www.azanadolu.edu.az/termenoloji%20sozluk/Borsa%20Terimleri.pdf
 • borsanasiloynanir.co/her-borsacinin-bilmesi-gereken-finansal-terimler/

Kaynakça: http://www.ekonomibilgileri.com/borsa-terimleri-ve-anlamlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları