Borsa Yatırımcısının Kaybetmesine Neden Olan 5 Önemli Faktör

Borsada yatırım yapmanın birçok nedeni sayılabilir. Ama en geçerli neden, para kazanmaktır. Bir miktar parayı borsaya yatırıp, alım-satım işlemi yaparak kar etmek, en büyük amaçtır. Bu amaca ulaşabilmek için de bazı yetkinliklere sahip olmak gerekmektedir. Eğer borsada kazanmak için bu yetkinliklere sahip olmazsanız kaybedersiniz.

Borsa yatırımcısının kaybetmesine neden olan çeşitli faktörler vardır. Yatırımlara başlamadan önce bu konulara dikkat ederek kendinizi geliştirirseniz para kazanma amacınıza ulaşabilirsiniz. İşte bu nedenlerden dolayı sizlerle kaybetmenize neden olan faktörlerden bahsetmek istedik.

Borsada kaybetmenize neden olan 5 faktör:

Bilgisizlik ve Deneyim Eksikliği

Borsada yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle bilgi ve deneyim kazanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sonuçta herhangi bir işe başlamak için de belli bir bilginiz olmalıdır. Borsada işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ve piyasa hakkında konulara uzaksanız başarılı olmanız da mümkün olmayacaktır. Bu nedenle yatırım yapmayı aklınıza koyduğunuzda, önce bilgi ve deneyim kazanmalısınız.

Borsa hakkında bilgi edinebilmek için birçok kaynağınız olduğunu bilmelisiniz. İnternette yapacağınız araştırmalar sonucunda birçok kaynağa erişebileceksiniz. Kitaplar bulabilir ve eğitim üzerine çekilmiş videolar izleyebilirsiniz. Yapacağınız araştırmalar sonucunda borsada işinize yarayacak birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Borsaya yeni başlayanlar ne yapmalı buradan öğrenebilirsiniz.

Hazır Olmadan İşlemlere Başlamak

Borsada kar etmek için mutlaka bir hazırlık aşaması geçirmek gerekmektedir. Kendinizi borsaya en hazır hissettiğiniz zaman girmelisiniz. Acele etmemeli ve nasıl bir yol izleyeceğinizi belirledikten sonra giriş yapmalısınız. Hatta bir süre piyasa hareketlerini izledikten sonra nelere yatırım yapmak istediğinizi belirlemeli, daha sonra da bu enstrümanları izlemelisiniz. Tam anlamıyla borsanın ve yatırım araçlarının hareketlerinden belli anlamlar çıkarana kadar işlem yapmamanızı öneririz.

Analiz Etmeden İşlem Yapmak

Borsada hisse senetlerinin hareketlerini doğru bir şekilde gözlemlemek için mutlaka analiz yapmanız gerekmektedir. Analizleri gereksiz görüyorsanız büyük bir hata edersiniz. Çünkü analiz araçlarını iyi bir şekilde kullanarak, doğru noktalarda alım – satım emirleri verebilirsiniz. Bu sayede de kazancınızı daha da arttırabilirsiniz. Ayrıca riskli noktaları da analizler sayesinde keşfedebilirsiniz. Analizler sayesinde riskli noktalardan uzak durabilir, kazancınızı maksimize edebilirsiniz.

Temel ve teknik analizleri, biraz araştırdığınız zaman basit bir şekilde uygulayabileceğinizi görebilirsiniz. Analizlerin uygulanma yöntemleriyle ilgili eğitici videolar bulabilir ve bu sayede kolayca öğrenebilirsiniz.

Başkalarının Dediklerine Göre İşlem Yapmak

Borsada yapılacak en büyük hata ve kaybetme nedeni, başkalarının dediklerine göre işlem yapmaktır. Tüyo arayışına girerek, başkalarının dediği şekillerde işlem yaparsanız büyük ihtimalle kaybedersiniz. Eğer borsada kaybetmek istemiyorsanız başkalarının dediklerine karşı kulaklarınızı tıkamalı ve tüyo arayışına girmemelisiniz. Kendi stratejilerinizi geliştirerek işlem yaptığınız zaman, daha iyi bir kazanç elde edebileceğinizi bilmelisiniz. Borsada kazanmak için neler yapılmalı merak edenlerdenseniz ve etrafınıza sürekli bu soruyu soruyorsanız cevap almadan önce kendiniz biraz araştırma yapmalısınız.

Birileri sat dediği için satmak veya alım yaptığı için almak, borsada kaybetmenize neden olacak en büyük sebeplerdendir. Bu konuda ünlü emtia yatırımcısı Jim Rogers, “beni dinlemeyin, hatta kimseyi dinlemeyin” demektedir.

Sakin ve Sabırlı Olmamak

Eğer borsada yatırım yaparak para kazanmanın hayalini kuruyorsanız mutlaka sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Hatta duygusuz bir şekilde işlemlerinizi yapmanızı öneririz. Meydana gelen hareketler karşısında sakin kalabilmeli, belirlediğiniz yolda istikrarlı bir şekilde ilerleyebilmelisiniz. Heyecan veya panik gibi duygulardan arınmış bir şekilde işlem yapmalısınız.

Bu noktada analizler ve piyasa takibi yapmak, size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini gösterecektir. Ayrıca dalgalanmalar meydana gelmeden önce sinyaller alabilecek ve bu şekilde beklenmedik bir durumla karşılaşmamış olacaksınız.

Eğer borsada başarılı olmak ve para kazanmak istiyorsanız; en temel olarak bu 5 noktaya dikkat etmelisiniz. Zaten borsa hakkında bilginiz arttıkça kendinize “dikkat etmem gerekenler” şeklinde bir listeyi kolayca oluşturabileceksiniz. Böyle bir yol izlediğiniz sürece borsada güvenli ve karlı şekillerde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları