Borsada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada Dikkat Edilmesi GerekenlerBorsa, yüksek kazanç ihtimali olduğu kadar sermayenizin hızlıca eriyip gitmesi içinde son derece dikkat edilmesi gereken özellikler barındırmaktadır. İnternet erişiminin her alanda yer alması istediğimiz yerden piyasayı takip etmemizi sağlarken, hangi senette ne kadar işlem hacmi oluştu ya da para-giriş çıkışı analizi gibi özel göstergelerden faydalanmak için aylık lisans ödemesi yapmanız gerekmektedir. Fakat küçük yatırımcılar için yüzeysel derinlik bile canlı izlemelerini sağladığı için yeterli olabilir. Gerisi daha uzman analistlerin tercih alanlarına girmektedir.

Küçük Yatırımcıların Görüşlerini Önemsemeyin

Forum, web sitesi, arkadaşlarınız ve daha pek çok sistemde yatırımcılar birbirlerine özel tavsiyeler verir. Hiç tanımadığınız insanların görüşlerini asla önemsemeyin. Para kaybı yaşadığınızda, dönüp yüzünüze bile bakmazlar. Aracı kurumlardaki analist ekibinin özverili endeks analizi, yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeleri değerlendirmeleri inanın daha etkilidir ve mantıklı sonuçlar üretirler. Birkaç firmayı takip ederseniz en azından hata yapma payınız azalacaktır.

Önemli Verilerin Öncesinde İşlemlere Dikkat

ABD ve Avrupa’daki veriler Türkiye’yi en çok etkileyenlerdendir ve özellikle ABD tarafından gelen tarım dışı istihdam, imalat endeksleri, enflasyon oranları, faiz kararları, FOMC tutanakları, FED kurulu üyelerinin açıklamaları gibi konulara hakim değilseniz, veri ya da açıklamalar gelsin ve bunu inceleyen analistlerin yorumlarını takip edin. Ayrıca hisse senedi piyasasındaki hareketliliği takip ederek kendinizde sonuç üretmede faydalı olabilirsiniz.

Borsa Eğitimi Olmadan Hareket Etmeyin

Elinizin altında ayda 50-100 TL arasında ödeme yaptığınız işlem programınız olabilir ve analizleri oldukça derin yer alabilir. Lakin bir teknik analiz kelimesi bile 100’lerce kitaba sığmayacak bilgi içermektedir. Çok sayıda gösterge, analiz yöntemi, hazır kalıplar, piyasayı okumak ve işleme girmek büyük ustalık ve tecrübe ile olmaktadır. Özellikle nadiren kayıp elde eden yatırımcılar bugünlerine kolay şekilde gelmemiştir. Sizde pek kazanç elde edemiyorsanız, deneme hesaplarına geri dönmeli ve taktiklerinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Borsa nasıl oynanır buradan öğrenebilirsiniz.

Sermaye Artırımları, Derinlik Bilgileri

Derinlik kademeleri zayıf olan senetlerden uzak durun. Piyasada sert düşüşler yapan senetler bir anda kendini toparlayamaz ve küçük yükselişler sizleri kandırmasın. Bedelli sermaye artırımlarından sonra senetlerde gerilemeler görmek adeta bir gelenektir. Bedelsizlerde ise ücretsiz verilen yeni hisselerinizi almayı unutmayın. Temettü yani kar payı dağıtımları sunabilecek senetleri bulmak için geçmiş senelerdeki faaliyetlerini inceleyin ve son birkaç çeyreklik dönemlerdeki kar faaliyetlerine odaklanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları