Emtia Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır?

Emtia Ticareti Nedir? Nasıl Yapılır?Emtiaya yön veren dolardaki gelişmeler ve dolara etki eden diğer paritelerdir. Örneğin İsviçre MB, tarafından mevduat faiz oranının %-0.75 indirilmesi (önceki -0.25) ve politika faiz oranlarında ise %-0.25 ve %-0.75 aralığında bırakması Eur\Chf, Usd\Chf, Gbp\Chf gibi paritelerde inanılmaz hareketliliğe sebep oldu. Peki, bunun altınla ne ilgisi var diyebilirsiniz. İsviçre faiz indirimi yaptıktan sonra Usd\Chf paritesinde %25’lere varan gerilemeler oldu. Geçici olarak bir süreliğine işlemler kapandı fakat 2500 pips civarı bir çöküşten bahsediyoruz. Dolar endeksi hafif yükselse de dalgalı inişli çıkışlı seyrini görebiliyoruz.

Asıl bizi ilgilendiren altın ve İsviçre’nin bu hamlesinden sonra ve gün içi diğer makro ekonomik gelişmeleri de baz alırsak altın 40 dolar yükseldi. Bunun ana sebebi doların değer kaybetmesidir, ana faktörü ise İsviçre MB tarafından atılan faiz politikası değişikliğidir. Ayrıca Eur\Chf paritesinde taban fiyat uygulamasının kaldırılması da bu derece büyük bir etkinin oluşmasına neden olurken, her zaman bu tür fiyat değişimleri göremiyoruz. Birkaç yüz pips normal olandır fakat bu tür bir değişim nadiren yatırımcıların karşısına çıkmaktadır.

Stop Loss Paranızı Kurtarır

Dolardaki zayıflamayı gördünüz ve altın aldınız, 40 dolarlık hareket içinde en azından ilerleyen birkaç saatte 5-10 dolar fiyat yükselişini yakalasanız bile sizlere kar getirecektir. 1240$ ons fiyatında alış emrini 0.20 lot ile gerçekleştirirseniz 248 dolar marjin yeterli olup 10 dolar altın yükselirse sizin kar miktarınız tam 200 dolar olacaktır.

Ons altın (Dolar, TL, Euro) bazında yükselişler ya da düşüşler görüyorsanız bu durumu bozacak önemli gelişmeler yoksa fiyat hareketi yönünde işlem yapmanız daha karlı olabilir. Elbette bunu söylerken anında işlem yapın demiyoruz. Fibonacci dip zirve aralığında düşen bir piyasa yükselmeye başlar ve eğer çok zayıf ise %23.5 ya da %38.2 aralığını pek geçemeyecektir ve yönü aşağıya doğru olursa yeni dipler keşfedebileceği gibi geri çekilip tekrar bu dirençleri kırmayı defalarca bile deneyebilir.

Her türlü ihtimale hazırlıklı olmalı ve sert yükselen ya da düşen piyasalardaki hareketliliği, dalgaların ne şekilde gelişeceğini anlamak için özellikle Elliot analizine yönelmelisiniz. Siz 10’larca bu tür geçmiş verileri incelerseniz ve küçük şemalar halinde not tutarsanız ilerde milyonlarca yatırımcının farkında bile olmadığı altın hareketlerindeki geleceği de öngörmede biraz daha eliniz güçlenebilir.

Gold/TRY altın ve TL arasındaki değer kayıp ya da kazançlarına göre hareket ederken, Gold ya da GoldEur, gibi ons altın simgeleri de karşıt olduğu döviz birimi ya da altın cephesinden gelen farklılıklara göre grafiklerde önemli değişimler izlemenize yardımcı olabilir. Günlük altın analizlerini takip edin ve bugün ve dün oldu sorusunun cevabını kestirmeden bulmaya çalışın. Not alın! Ayrıca bazı web tabanlı uygulamalar tamamen ücretsiz olup geçmiş veriler açıklandığında hangi paritede ya da altında nasıl değişim gözlendiğini görebilmemizi sağlıyor. Denemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları