İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?

İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?Kendinize güveniyor, sanal hesaplarda hisse senedi işlemlerinde uzunca bir süre yer almış ve anaparanızı hemen artırmak yerine ayda %10 ve üzeri kar getirecek şekilde oluşturulan bir ya da birkaç stratejiniz varsa borsada işlem neden yapmayasınız ki! Fakat tüm bunlar yoksa elinizde sinyal üreten yazılım ya da bu yönde aboneliğiniz varsa yine test etmeden yola çıkmayın.

Ücretsiz sinyaller arıyorsanız, yabancı aracı kurumların hisseler üzerinde çeşitli tavsiyeleri bulunmaktadır. Örneğin 10 tane böyle öneri varsa 1000 TL paranız varsa her birine 100’er TL değerinde senet almak yerine, kendi yöntemleriniz ile elemeler yapın ve en iyilerini seçmeye çalışın. 10 hisseyi takip etmek, 3-4 tanesi ile uğraşmaktan daha zordur.

Tüm Gün Senetleri Takip Etmek Zorunda Değilsiniz!

Aracı kurumunuzun sunduğu işlem platformu inceleyin ve alarm özelliği varsa, stop ya da kar al bölgenize yaklaştığı anda alarmın çalışmasını sağlarsanız, ekranın karşısında tüm gün beklemek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca borsada 1.00’dan 1.10’a yükseliş olduğunda sürekli orada kalmayabilir ve siz senedin yükseldiğini gecikmeli görmüş olabilirsiniz. Bu durumda aldığınız senedi satmak için bekleyen emiri, o güne ait ilerleyen kademelere yazmak mantıklıca değil mi? 1000 lot elinizde senet varsa 1.05 200 lot, 1.08 300 lot şeklinde yazılabilir. Rakamlar tamamen sizlere kalmış ve son kararı siz vereceksiniz.

Kendimizi Daha Sağlama Nasıl Alabiliriz?

Borsada kazanmanın bir garantisi yoktur. Dünyanın en başarılı borsa yatırımcısını getirin asla “ben kaybetmeden kazandım” diyemeyecektir. O halde sizin de böyle bir lüksünüzün olmadığını ilk başta kabullenmeniz gerekli. Borsa eğitimini yüksek rakamlarda alacağınız çeşitli fiziki seminerler ile taçlandıracak olsanız bile bu kişilerde çoğu bilgisini okuduğu kitaplardan almıştır. Kitapları temin etmeniz küçük bir miktar ayırmanız için yeterli ve ayda en azından 1 kitap bitirmeye çalışmalısınız.

Milyonlarca borsa yatırımcısı var ve hepsine sorsanız 1000’lerce farklı sistemleri olduklarını ya da şu koşul oluştuğunda, şöyle bir haber yayınlandığında işleme girerim diyecektir. Sizin de böyle bir formülünüz neden olmasın?

Kriz ve toparlanma dönemlerini seçtiyseniz, parada beklemeli ve koşul meydana geldiğinde açığa satışı krizde, etkilerin kırılmaya başlandığı zamanlar alış şeklinde emir iletebilirsiniz. Bu yöntem ile Türkiye’de bir yatırımcı Vakıfbank hissesi satın alarak (sadece Macd göstergesine göre hareket ediyor) milyonlarca lira para kazandı. Elbette istediği noktalara çıkmasını beklemek biraz zamanını aldı fakat bu da bir strateji.

Bugünden itibaren kendi tekniğinizi oluşturmak için internette ve özellikle yatırımcıların kitaplarında arayışlara başlarsanız, test için demo hesaplarını kullanır ve uzun bir süreçten sonra gerçek hesaba geçerseniz kendinizi biraz daha sağlama almanız da mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları