Siyasetin Borsaya Etkileri

Siyaset gündeminde yaşanan gelişmelerin borsaya olan etkileri ne yönde? Detaylar haberimizin devamında…

Siyasetin Borsaya EtkileriGeçtiğimiz iki hafta boyunca siyasetin ekonomik göstergeler üzerinde nasıl etkili olduğunu gözlemledik. İstanbul’da başlayan ve yurt geneline yayılan protestolar nedeniyle borsa piyasalarında tedirginlik ortamının belirmesi ile birlikte yüksek miktarlarda satışlar gerçekleşti ve borsa endekslerinde geneli bir düşüş yaşandı. Yurt dışından gelen olumlu tepkiler ve kredi artırımları ile çok iyi bir yola giren Türk ekonomisi son iki haftadır yaşanan gösteriler ile birlikte kritik bir döneme girdi diyebiliriz.

Ülkede sürdürülen siyasi politikalar ekonominin de gidişatını belirlemektedir. Ekonomi modeli oldukça önemlidir. Liberal bir ekonomi modeli uygulanıyorsa borsa piyasaları ve büyük şirketlerin oldukça güçleneceğini söyleyebiliriz. Eğer devletçi bir ekonomi uygulanacaksa bu da devletin ekonomideki etkinliğini artıracaktır. Günümüzde liberal bir ekonomi sistemi uygulanmaktadır. Hükümetin iş başına geldiği günden bu yana devletin ekonomiye yön vermesi azaltılmış ve kamu kurumlarının birçoğu özelleştirilmiştir. Devletin kasası bu sayede de rahatlamıştır. Fakat devlet tam manası ile ekonomiden elini eteğini çekmiş değildir.

Kapitalist ekonomilerin vazgeçilmezleri arasında olan borsa piyasaları da özel şirketlerin ve devletin kıymetli evraklarının işlemler gerçekleştirilerek ticaretinin yapıldığı yerlerdir. Halkın da borsalarda hisse senetleri satın alması ile şirketler ortak olması sağlanmış ve ekonomide her bireyin katkısına yer verilmiştir. Son günlerde yaşanan gelişmeler borsa piyasaların üzerinde olumsuz etkiler yaratırken borsa siyasi iktidarın tutum ve davranışlarından önemli ölçüde etkilendiğini bir kez daha göstermiştir. Geçmiş yıllarda da bunun örneğini defalarca görmüştük. 2000 yılında gerçekleşen ekonomik krizin ana nedeni olarak MGK toplantısında yaşanan gerginlik gösterilmektedir. Ayrıca 2077 yılında AKP’nin kapatılma davası esnasında da borsa büyük bir düşüş yaşamıştır.

En son iki hafta önce İstanbul Taksim’de başlayan protestolar, ülke geneline yayılarak gerginliğin artmasına neden olmuştur. Hükümetin sert bir tutum sergilemesi ile birlikte gerilimin daha da artması, piyasalarda yüksek satışların yaşanmasına neden olmuş ve endekslerin düşmesinde etkili olmuştur. Başbakanın protestocuların temsilcileri ile görüşebileceğini bildirmesinin ardından ortam yumuşamış ve borsada yükselişler görülmüştü. Görüldüğü üzere borsa ile siyasetin birbiri ile bağlantısı oldukça yüksektir. Bu yüzden yatırımcıların siyasi gündemi yakından takip etmesi de faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları