Yatırım için Çeyrek Altın mı, Bilezik mi? Hangisi Kazançlı?

Kuyumcularda yapılan altın yatırımı, kişilerin birçok sorunla uğraşmasına neden oluyor. Bu sorunların başında, hangi altın çeşidine yatırım yapmanın daha kazançlı olduğu geliyor. Bu konunun bir sorun olmasının nedeni ise kuyumculuk altınlarında işçilik ücreti gibi kesintilerin olmasıdır. Kuyumcudan aldığınız her altın için belli bir işçilik ücreti ödersiniz ve bozdurma işlemi sırasında bu ücret düşülmektedir. Özellikle ziynet eşyalarında ödenen işçilik ücreti oldukça yüksektir.

Kuyumcu vasıtasıyla yapacağınız yastık altı yatırımlarda, bilezik, takı gibi ziynet eşyalarına yatırım yapmamalısınız. “Hem takı olarak kullanayım hem de yatırım olsun” düşüncesiyle hareket etmemelisiniz. Çünkü karlı bir yatırım değildir ve bozdurma işlemi sırasında zarar edersiniz. Bunun yerine çeyrek, gram, tam gibi altın türlerine yatırım yapmak daha karlıdır. Bu altınlarda da belli bir işçilik ücreti söz konusudur; ama ziynet eşyaları kadar yüksek bir miktar değildir.

Şimdi yatırım için çeyrek altın mı, bilezik mi almalı, hangisi daha karlı, para kazanmak için ne yapmalı gibi sorularınıza, hep birlikte göz atalım:

Yatırım için Çeyrek Altın Almak

Çeyrek altın, hediye amacıyla en çok tercih edilen türdür. Düğünler, doğumlar, günler gibi birçok etkinliğe çeyrek altın, uzun zamandan beri konu olmaktadır. Günümüzde yükselen fiyatları nedeniyle yerini gram altına bırakmış olsa da çeyrek altın almak bir gelenek haline gelmiştir. Hatta yatırım yapmayı düşünen kişinin aklına ilk gelen yöntemlerden birisidir. Maaşından arta kalan kısımla kuyumcudan bir veya birkaç tane çeyrek altın alıp, yastık altı denen şekilde yatırım yapan birçok kişi bulunmaktadır. Yatırım için çeyrek mi, gram altın mı almak daha mantıklı sorusunun cevabını tartıştığımız yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Yatırım amacıyla düşünüldüğü zaman çeyrek altın almak, uzun vadede karlı bir yatırım olabilir. Bunun yanında çalınma ve kaybolma gibi sorunlarla da karşılaşılmaktadır. Tüm bunlara karşı en kötü senaryo ise ihtiyaç anında çeyrek altın fiyatlarının, almış olduğunuz zamana göre düşük olmasıdır. Bu durumda büyük bir zarar etmiş olacaksınız. Kuyumcuda yaşanan sorunlardan birisi de budur. Bu konu dışında bilezik yerine çeyrek altın almak çok daha mantıklı bir yatırımdır.

Yatırım için Bilezik Almak

Kuyumcuda yapılan yatırımlarda tercih edilen türlerden birisi de altın bileziklerdir. Genellikle 22 ayar olan bilezikler, yüksek işçilik ücretine sahiptir. Bu nedenle de yatırım anlamında değer kaybı yüksektir. Bilezik yatırımı konusunda tercih edilebilecek türler ise ikili veya üçlü burma olarak anılan işçiliksiz – düz bileziklerdir. Mega bilezik gibi tasarım yönü daha önde olanlar ise yatırıma uygun olmayan bilezik türleridir. Aynı zamanda bilezikler, gramaja göre oldukça çeşitlidir. Grama göre de fiyatları değişiklik göstermektedir. Yüksek miktardaki birikimlerle yapacağınız bir yatırım türü olduğunu da söylemek gerekiyor. 22 ayar düz bilezik mi, mega bilezik mi almanın daha mantıklı olduğu hakkında tartışmamızı sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Bilezik alarak yatırım yapmayı düşünüyorsanız işçiliği düşük olan türleri almaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız yatırımın karşılığını zarar olarak almak istemiyorsanız bozdururken fazla değer kaybetmeyen türleri seçmelisiniz. Burma bilezikler bu konuda en uygun olanlardandır.

Kaynak: http://www.altinfiyatlari.biz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Yazıları